Jak ułatwić sobie dostęp do górnych szafek w kuchni?
Pomimo że wysokie meble są bardzo praktyczne, to bez odpowiednich okuć meblowych korzystanie z nich byłoby niekomfortowe. Szafki w nowoczesnych kuchniach często sięgają po sam sufit — w ten sposób możliwe jest stworzenie większej powierzchni do przechowywania i optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Standardowe szafki wiszące są dość płytkie – ich głębokość wynosi nie więcej niż 30 cm, ponieważ z założenia górna zabudowa ma być węższa od dolnej. Wyjątkiem są wysokie szafki stojące, które często są także głębokie – zwykle mają około 60 cm głębokości. Sięgniecie po produkty znajdujące się na najwyższych pólkach, bywa zatem dość problematyczne.
Podnośniki meblowe to niepozorne elementy, które mogą znacząco podnieść komfort użytkowania wysoko zawieszonych szafek. Podnośniki przesuwają cały front w górę lub uchylają drzwiczki pod odpowiednim katem. Ciekawym rozwiązaniem są podnośniki, które umożliwiają opuszczenie i wysunięcie całej górnej półki wraz z zawartością.
Od czego zależy wysokość montażu szafek górnych w kuchni?
Odległość pomiędzy blatem a korpusem powinna wynosić nie więcej niż 60 cm, ale w przypadku osób o niskim wzroście odstęp ten można zmniejszyć. Do szafek górnych warto zamontować oświetlenie LED, które doświetli przestrzeń roboczą. Szafki wiszące w kuchni mogą być zamontowane w jednym lub dwóch rzędach, w zależności do tego, jak wysoko ma sięgać zabudowa.
Szafki wiszące w zabudowie do sufitu najczęściej montuje się w dwóch rzędach, przy czym szafki w dolnej linii zwykle są wyższe, a dostęp do ich zawartości nie stanowi problemu. Szafki w górnej zabudowie są niższe i mogą tworzyć jednolitą zabudowę z szafkami poniżej lub wystawać poza ich obręb. Wówczas dostęp do zawartości szafek może być mocno utrudniony, dlatego zaleca się montaż podnośników meblowych.